ÇimPratik Logo

ÇimPratik Hazır ve Rulo Çim, Peyzaj Sanayi Limited Şirketi

Adres Bilgileri
Barbaros Mh. 320 Sk. No: 9/1
Menderes - İzmir TÜRKİYE
Sosyal Medya

Peyzaj

Peyzaj Nedir?

Peyzaj Nedir?

Peyzaj, çevre içinde yer alan çeşitli karakterdeki doğal ve kültürel elemanların, estetik ve fonksiyonel bir şekilde bir araya getirilip düzenlenmesi sanatıdır. Burdan anlaşıldığı gibi peyzaj sadece bitki düzenleme değil, aynı zamanda bitkilerin devamlılığını sağlamak için sulama sistemlerinin, görsel ve fonksiyonelliği sağlayabilmek içinse aydınlatma ve sert zemin düzenlemelerinin bir bütün halinde düşünülüp mekan oluşturulmasıdır. Aslında peyzaj sözcüğü manzara ya da daha doğrusu kır manzarası, kır resmi anlamında, Fransızcadan alınan resim ve fotoğraf sanatına ait bir terimdir. Uygulama alanı zamanla genişleyerek, bir bahçeden çok büyük, birçok bahçeleri, yerleşim alanlarını, korulukları, kırsal alanları içine alacak kadar büyük doğa parçalarının düzenlenmesinden, kent planlama branşına kadar dayanmıştır.

Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj Mimarlığı

Doğa, planlama ve tasarım kavramlarını sistematik bir yapı içinde inceleyen Peyzaj Mimarlığı, sanat, bilim, mühendislik ve teknolojiyi biraraya getirerek alan tasarımı, planlaması ve yönetimi ile uğraşan bir meslek disiplinidir. Dünyada yaklaşık bir yüzyıldan daha uzun süredir Peyzaj Mimarları çevreyi şekillendirmektedir. Peyzaj Mimarları parklar, bahçeler, turizm ve dinlenme alanları, üniversite kampüsleri, yerleşim alanları, ticari merkezler ve kamu yapıları ile ilgili yer seçimi yapar, lokal ve gerekse bölgesel ölçekte alan kullanım kararları üretir. Aynı zamanda sulak alanlar, akarsu koridorları, maden ocakları, katı atik depolama alanları, ormanlar gibi insanlar tarafından tahrip edilmiş veya edilmekte olan alanların sürdürülebilirliği ve onarımı için planlama yapar. Ulusal bölgesel ve lokal kapsamdaki tarihi alanlar ve kültürel kaynakların koruma projelerini yürütür.

Peyzaj Planlama ve Projelendirme

Peyzaj projelendirmesi tüme varım yöntemiyle aşama aşama ilerleyen bir süreçtir. Bu süreçte; peyzaj tasarımı, avan proje, bitkisel ve yapısal uygulama projeleri ile üç boyutlu modelleme ve görselleştirme çalışmaları yer almaktadır.

Öncelikle alanınızın durumu ve ölçülerine, sizin alan konusundaki isteklerinize göre konsept çalışmalarla peyzajını tasarlıyoruz. Peyzaj tasarımından sonra çizimlerin netleştiği, uygulama sürecinde lazım olabilecek tüm detayların, ölçülerin yer aldığı avan projeyi hazırlıyoruz. Bu proje aşamasını bitkisel ve yapısal uygulama projeleri destekliyor. Bitkisel uygulama projesinde amaç ve işlevlerine göre kullanılacak bitkiler ve bunların alan üzerindeki konumları belirleniyor, isim ve adetlerinin yer aldığı lejant hazırlanıyor. Yapısal uygulama projesinde ise alanda kullanılacak donatı elemanları, mekanlar ve ölçüleri, sert zemin ve yer döşemeleri yer alıyor, uygulanacak döşeme ve kaplama malzemelerinin detayları ve metrekareleri lejantta belirtiliyor. Ayrıca yapılan uygulama sonrasında alanın son halini görebilmeniz için üç boyutlu modellemeler ve kaliteli görselleştirme işlemleriyle projemizi destekleyen görsel sunumlar yapıyoruz.

Tüm proje süreci boyunca detaylı ve özenilmiş fikirlerimiz, tasarım yeteneklerimiz ile sizin isteklerinize en uygun şekilde özgün çalışmalar yaratmaya özen gösteriyoruz.

Bitkisel Peyzaj

Bahçe düzenleme ve uygulamalarında estetik görünüm kazandırmak dışında kaliteli bir mekan oluşturmak, alanınıza fonksiyonellik kazandırmak, sürdürülebilir bir ortam sağlamak öncelikli hedeflerimizdir. Bahçe düzenlemeleri sadece bitkilendirmeyle olmaz, kullanılacak bitkilerin birbirine ve ortama uyumları, vurgu ve ilgi odakları oluşturmaları, mekanları taşıyabilmeleri ve destekleyebilmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda bahçe tipinize göre ve istekleriniz doğrultusunda planlıyoruz, kaliteli bitki ve malzemelerimizle uygulamasını yapıyoruz.

Drenaj, topraktaki fazla suyun alandan uzaklaştırılması için uygulanan bir sistemdir. Bahçenizde drenaj sistemi olmadığı takdirde bitkinin ihtiyacından fazla olan su onun boğulmasına ve çürümesine sebep olacaktır. Doğru sulama ve drenaj sistemleriyle bahçenizin ömrünü uzatabilir, canlılık kazandırabilir ve kullanılabilirliğini artırabilirsiniz. Bahçenizde yapılan hesaplamalar sonucunda uygun drenaj sistemi ve damla sulama, sprey sulama, yağmurlama gibi çeşitli sulama sistemleriyle bahçenizin göz alıcılığını sürdürmekle kalmayıp zamandan ve paradan da tasarruf edebilirsiniz.

Bahçenizin yıl boyu sağlıklı olması ve güzel görünmesi için her çim ve bitki türüne göre özel bakımlarının yapılması gerekmektedir. Genel bakımlar hiçbir zaman yeterli olmaz, bahçenizin her mevsim yaşanabilirliğini sağlayamaz. Bizler uzman ekibimizle birlikte her bitkiye özel aylık bakım periyotlarına göre gübreleme, budama, ilaçlama gibi bakımlarını yapıyoruz. Ayrıca çimlerin biçilmesi ve hastalıklarının tespit edilip ilaçlanması, eksilen çimlerin yerine yenilerinin ekilmesi, yabani otların temizlenmesi vb. gibi hizmetlerimiz de bulunmaktadır.

Dış mekan bitkileri nasıl bahçeyi canlandırıyor, göz alıcı bir güzellik katıyorsa iç mekanlarda bitkilendirmeyle de ortamın havası değiştirilebilir. Bahçenizin çeşitli bitkilerle doğayla bütünleşmesini sağlayabileceğiniz gibi içerde dinlenme ve oturma alanlarında da insanlara doğadan kopmamış duygusu yaşatabilir veya gösterişli bitkilerle odak noktası sağlayabilirsiniz. Bizler bu istekleriniz doğrultusunda alanın ihtiyaç duyduğu her türlü bitkiyi temin ediyor ve uygulamasını yapıyoruz.

Yapısal Peyzaj

Yüzyıllardır kentleşme hızla artarken bizler de rekreasyonel ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz yeşil alanlara daha fazla ihtiyaç ve özlem duymaya başladık. Ömrümüzün neredeyse tamamının binalar içinde geçtiğini düşünürsek bu yok olan yeşil alanları çeşitli yöntemlerle yeniden canlandırmamız hepimizin fiziksel ve ruhsal sağlığına iyi gelecektir. Bu yöntemlerden biri çok uzun süredir uygulanan ve binalarımızı süsleyen çatı bahçeleridir.

Çatı bahçeleri kent hayatının ve stresinin üzerimizdeki yükünü azaltan, binanın yaşanabilirliğini artıran ve ayrıca ekosistemi de oldukça destekleyen aktif veya pasif yeşil alanlardır. Uygulaması yapılmadan önce altyapı temeli ve çatının yük taşıma kapasitesi hesabının doğru yapılması çok önemlidir. İncelemeler sonucunda belirlenen toprak miktarının yüklemesi ve sulama sistemi uygulamaları ile birlikte sonrasında yürüyüş alanları, çim veya sert zemin, bitkisel uygulamalar, oturma mekanları ve donatılar gibi çeşitli uygulamalarla isteğinize göre şekillendirdiğimiz çatı bahçesinde gönül rahatlığıyla vakit geçirebilirsiniz.

Karayolları kenarları, bina cepheleri ve çeşitli iç mekanlar gibi birçok alanda uygulanan; yosunlarla, canlı veya yapay bitkilerle, dondurulmuş bitkilerle oluşturulan bir peyzaj çalışmasıdır. İstediğiniz boy ve ölçüde çeşitli aranjmanlarla yaptığımız dikey bahçeler, estetik ve doğal görünümleriyle adeta binanızın doğaya dokunduğunu hissedersiniz. Ofisinizin havasını değiştirmeye karar verdiğinizde, binanızın görüntüsünü iyileştirmek veya tarz yakalamak istediğinizde, kafe veya restoranlarınızda müşteri memnuniyetini artıracak dekorasyonlar düşündüğünüzde dikey bahçeler sizi fazlasıyla memnun edecektir.

İçinde ve çevresinde yer alan flora ve fauna için yaşam ortamı oluşturan su öğeleridir. Hareket ve ışık ile bir anda bahçenin ilgi ve odak noktası olmaya çok müsait olan bu su öğeleri, bulunduğu bahçeye eşsiz bir güzellik katmasının yanında çeşitli bitkiler, taşlar, heykeller vb. doğal ve yapay unsurlarla canlılık ve hareketlilik de getirir. Bahçenizde otururken ferahlık hissini yaşamak, evinizde güzel bir manzaraya karşı dinlenmek veya mekanlara hareketlilik getirmek gibi çeşitli ihtiyaçlarınızda tercih edebileceğiniz en güzel peyzaj çalışmalarından biridir.

Alana uygun ölçülerde, oval veya köşeli her türlü isteğinize göre tasarımlarla yapacağımız kapalı veya açık yüzme havuzları ile yaz kış sürekli serinleme hissini yaşabilir, spor etkinliklerinizi yapabilir, ailenizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

Çocuklarınız, yaptığımız çeşitli çocuk parkı oyun elemanlarıyla eğlenirken aynı zamanda eğitici-öğretici ve gelişimlerini destekleyecek oyun grupları ile birlikte yüzlerindeki gülücükler dolayısıyla sizin de yüzünüzdeki gülücükler eksik olmayacaktır.

Bahçelerde genellikle gölgelik olarak yapılan ve dinlenme alanı olarak da kullanılan mekanlardır. Çeşitli malzemeler ve istenilen boyutlarla her ortama göre yaptığımız pergola ve kameriyelerle arkadaşlarınızla ve ailenizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bahçenizde bitkisel alanlar dışında kalan merdiven, yürüyüş yolu, bahçe duvarı vs. sert zeminlerdir. Ahşap, beton, seramik, granit gibi çeşitli malzemelerle birçok fonksiyonel kullanım için mekan oluşturabilir veya yol sirkülasyonunu sağlayabilirsiniz.

Sınırlayıcı, dekoratif veya güvenlik amaçlı kullanılan sistemlerdir. Panel çitler dış etkenlere karşı dayanıklı, her mekana uygun tel örgü modelleridir. Doğal bir ortam yakalamak isterseniz doğal malzemelerle yapılan ahşap çitler de bahçenize ayrı bir hava katacaktır. İsteğinize göre farklı model, form ve renklerde yaptığımız panel ve ahşap çitlerle mekanınızı tamamlayabilirsiniz.